Kontakt
22sty 21

Build 4 Future – Forum Gospodarcze Budownictwa 1-2 Lutego 2021- formuła on-line

Według wielu analiz rynkowych i w opinii niemałej części producentów, sytuację w branży budowlanej na koniec 2020 roku można było określić jako dobrą, a zdaniem wielu firm wręcz znakomitą, pomimo panującego wokół gospodarczego napięcia. Jak długo będzie tak dobrze, czy możemy spodziewać się tąpnięcia, a może jednak sektor budownictwa wyjdzie obronną ręką i nie zejdzie na „minus”? Na jakie rozwiązania, technologie i ulepszenia stawiać w tych „ciekawych” czasach? Czy warto inwestować w budownictwo?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, nurtujących aktualnie sektor budowlany, znajdziemy podczas Dni Budownictwa i Architektury (1-4 lutego b.r.). Termin został wybrany nieprzypadkowo: dokładnie w tym samym tygodniu, w Poznaniu, miały się odbyć Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.
Z oczywistych powodów ich termin przesunięto na jesień 2021 roku (23-26 listopada), tak więc czterodniowe konferencje z udziałem bezpośrednich uczestników rynku budowlanego wypełnią nieco lukę po przełożonych targach.

Wydarzenie, które w całości zorganizowane będzie w formule online, rozpocznie się mocnym akcentem budowlanym.
1 lutego wystartuje III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future organizowana wspólnie przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Grupę MTP.

Już pierwszego dnia poznamy aktualne dane na temat kondycji branży, a także prognozy na najbliższą przyszłość.
W temat wprowadzi nas Szymon Jungiewicz, Główny Analityk rynku budowlanego z PMR Market Experts oraz Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.
Do dyskusji zaproszeni zostali także
Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich,
Zbigniew Gościcki, Prezes Zarządu Unidevelopment SA,
Jacek Furga ze Związku Banków Polskich.
Poniedziałek, 1 lutego, godz. 11:00 – 12:45

Ciekawie zapowiada się dyskusja na temat nowych technologii w budownictwie. Funkcjonujące już od jakiegoś czasu pojęcie Przemysł 4.0 w obecnych czasach nabiera „rozpędu”, a inwestycja w automatyzację, cyfryzację czy robotyzację jest nie tylko możliwością, a wręcz wymogiem dla firm, które chcą się rozwijać, dywersyfikować swoje portfolio usług oraz możliwości produkcyjnych i elastyczności w reakcji na zapytania klientów.
Wprowadzającą prezentację przedstawi nam Andrzej Soldaty, założyciel Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0.
W panelu dyskusyjnym wezmą udział m.in.
Łukasz Gorgolewski, Przewodniczący Komisji ds. BIM Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
Tomasz Wegner, Dyrektor Handlowy Interhandler Polska.
Poniedziałek, 1 lutego, godz. 13:00 – 14:15

Forum Build 4 Future będzie także okazją, aby przyjrzeć się bliżej tematyce nowoczesnej prefabrykacji, jako odpowiedzi na wyzwania stawiane dziś współczesnemu budownictwu. Wielkowymiarowe elementy budowlane ponownie zyskują uznanie rynku choćby ze względu na jakość, wygodę i szybkość prac, większe uniezależnienie od warunków pogodowych czy także precyzji wymiarowej konstrukcji obiektu i jego elementów.
Do dyskusji zaproszeni zostali m.in.: Marcin Gołębiewski, Prezes Zarządu Unihouse SA),
Andrzej Czapczyk, Dyrektor Generalny F.B.I. Tasbud,
Tomasz Balcerowski, Prezes Zarządu Ekoinbud Sp. z o.o.,
Kamil Kowalczyk, Dyrektor Działu Handlowego Climatic.
Moderatorem dyskusji będzie Marek Beśka, Prezes Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Poniedziałek, 1 lutego, godz. 15:00 – 16:30

Drugi dzień Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future poświęcony będzie z kolei tematyce budownictwa infrastrukturalnego. Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wprowadzi nas w arkana nowego prawa zamówień publicznych oraz scenariuszy rozwoju rynku infrastrukturalnego i budownictwa. Dowiemy się również, które segmenty w budownictwie i infrastrukturze mają największe szanse na wzrost aktywności inwestycyjnej.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.
Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA,
Mikołaj Wild, Prezes Zarządu CPK,
Grzegorz Bagiński, Dyrektor Generalny Saferoad, Region Europy Północno-Wschodniej,
Cezary Saganowski, Prezes Zarządu Egis Poland,
Marek Zuber, ekonomista, publicysta ekonomiczny.
Z kolei analizy sytuacji w segmentach drogi, koleje, energia, hydrotechnika i środowisko oraz zaawansowania realizacji inwestycji infrastrukturalnych podejmie się Szymon Jungiewicz, Główny Analityk rynku infrastrukturalnego z PMR Market Experts.
Wtorek, 2 lutego, godz. 9:30 – 11:30

Jakie są finansowe ryzyka budownictwa w Polsce w niepewnym czasie na rynku finansowym? Jakie
są sposoby na efektywne finansowanie sektora budowlanego? Czy relacje instytucji finansowych
z wykonawcami inwestycji są na odpowiednim poziomie? Jednym słowem, czy budownictwo w Polsce to ryzyko, czy opłacalna inwestycja?
Takie pytania postawione zostaną panelistom drugiego bloku programu Forum Build 4 Future we wtorek.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.:
Robert Kasprzak, Dyrektor Zarządzający, Bank Gospodarstwa Krajowego,
Janusz Władyczak , Prezes Zarządu KUKE),
Jakub Chojnacki , Wiceprezes Zarządu PORR,
Piotr Borowski, Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych,
Dariusz Szkaradek, Prezes Narodowego Funduszu Gwarancyjnego.
Wcześniej jednak poznamy analizę aktualnej sytuacji finansowej rynku infrastruktury i budownictwa przemysłowego, którą przedstawi nam Damian Kaźmierczak, Główny Ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wtorek, 2 lutego, godz. 11:45 – 13:45.

Współorganizatorami Forum Build 4 Future są Grupa MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, a wśród partnerów merytorycznych i branżowych znajdują się m.in. Polski Związek Firm Deweloperskich, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, PMR Market Experts, Polski Klaster Budownictwa, Polska Izba Budownictwa oraz Związek „Polskie Okna i Drzwi”.

Partnerami Głównymi wydarzenia są: Layher i PFR Nieruchomości; Partnerem: Lift Zone;
a sponsorami POZBRUK oraz Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Transmisja Forum odbędzie się na żywo poprzez platformę PPV i będzie dostępna bezpłatnie po krótkiej rejestracji. Szczegółowy Plan wydarzenia oraz formularz rejestracji dostępny tu: https://build4future.pl/

MASZ PYTANIA?
Napisz do nas