Płyty styropianowe Fasada GRAFIT mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia małych obciążeń mechanicznych. W szczególności do izolacji cieplnej miejsc:
SPOSÓB POSTĘPOWANIA Z PŁYTAMI STYROPIANOWYMI GRAFIT
Płyty styropianowe fasada GRAFIT i podłoga/dach GRAFIT absorbują więcej promieni słonecznych niż standardowe (białe) płyty. Dlatego należy je zabezpieczać przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, zarówno w czasie transportu jak i magazynowania. Niezabezpieczenie płyt może spowodować tzw. „wytopienia”, powodujące zniszczenie ich struktury.
Płyty styropianowe fasada GRAFIT i podłoga/dach GRAFIT należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, również w trakcie wbudowywania. Promienie słoneczne działające na płytę powodują zwiększanie wymiarów liniowych tej płyty. Jednym ze sposobów ochrony jest stosowanie siatek elewacyjnych na rusztowaniach.
Jeśli płyty będą tuż przed klejeniem wystawione na działanie promieni słonecznych, to po ich przyklejeniu mogą powstać pomiędzy nimi szczeliny, w wyniku zmniejszenia wymiarów płyt po ustąpieniu działania nasłonecznienia.
Świeżo przyklejone płyty w warunkach niskiego nasłonecznienia, przy pojawieniu się intensywnego nasłonecznienia, powodującego zwiększenie wymiarów ściśle przyklejonych płyt, mogą odspajać się od niezwiązanego jeszcze kleju i odpadać miejscowo ze ściany. Tego zjawiska nie należy mylić ze słabą przyczepnością i jakością kleju.
Prace ociepleniowe najlepiej prowadzić w temperaturze od +5°C do +25°C. Taka też powinna być temperatura podłoża i wbudowywanych płyt.
Przyczepność kleju do płyt styropianowych fasada GRAFIT i podłoga/dach GRAFIT może być nieco gorsza niż standardowych płyt styropianowych, jednak, przy odpowiedniej jakości kleju i poprawnej technologii przyklejania, nie powinno być problemu z wiązaniem kleju. Można stosować zarówno kleje przeznaczone do płyt grafitowych jak i kleje tradycyjne, o jakości zgodnej z zadeklarowaną przez producenta.
W celu sprawdzenia przyczepności zaprawy klejowej do płyt (oraz podłoża) można przykleić styropian do podłoża i wykonać próbę oderwania go po kilku dniach (zależnie od czasu wiązania zaprawy klejowej i osiągania pełnej wytrzymałości – dane producenta kleju). Jeżeli rozerwanie nastąpi na grubości styropianu, można przyjąć, że przyczepność jest wystarczająca. Oderwanie styropianu wraz z klejem od powierzchni ściany oznacza konieczność wzmocnienia podłoża, np. poprzez jego odpowiednie oczyszczenie i zagruntowanie. Oderwanie styropianu od ściany, na której została zaprawa klejowa, może oznaczać konieczność poprawy przyczepności powierzchni płyt np. poprzez ich szlifowanie. Płyty przeszlifowane przed przyklejeniem powinny zostać odpylone.
W tym przypadku należałoby również sprawdzić jakość kleju (zaprawy klejowej).