Producenci domów modułowych szukający rozwiązań, które usprawnią proces i obniżają koszt wytworzenia gotowych elementów, przy zachowaniu najwyższej jakości ich wykonania, coraz częściej decydują się na odejście od ręcznego układania wełen mineralnych z rolki na rzecz mechanicznego wdmuchiwania izolacji granulowanych.
Systemem automatyzującym etap zadmuchu izolacji jest właśnie płyta instalacyjna X-Floc EP800 pracująca z maszyną z serii EM400 oraz opcjonalnie komorą technologiczną GBF1050 (umożliwiającą stosowanie materiałów pakowanych w big-bagi). W zależności od wariantu systemu, istnieje możliwość podczepienia płyty pod żuraw, automatyczną suwnicę lub most wielofunkcyjny.
Przy wykorzystaniu płyty EP800 izolowane są elementy drewniane ułożone poziomo, jednostronnie szalowane. Po umiejscowieniu płyty na izolowanym elemencie, w celu rozpoczęcia procesu zadmuchu należy wprowadzić jedynie wymiary przegrody oraz rodzaj użytego materiału izolacyjnego. Pomiary dokonywane przez zintegrowane czujniki, zapewnią osiągnięcie zakładanych gęstości materiału oraz wyłączenie systemu po ukończeniu pracy.
W wersji podstawowej płyta zasypowa EP800 posiada 5 dużych dysz wdmucujących i umożliwia izolowanie komór o długości do 295 cm, szerokości od 9 do 85 cm i głębokości od 10 do 40 cm. Bardziej rozbudowane warianty posiadają do 7 dysz i pozwalają na zadmuch komór o długości do 395 cm.
W zależności od użytego materiału izolacyjnego i docelowego zagęszczenia, system gwarantuje przepustowość powyżej 1000 kg materiału na godzinę.
W celu zapewnienia kontroli jakości, wszystkie ustawienia systemu oraz osiągnięte wartości (np. masa materiału izolacyjnego umieszczone w elemencie) są szczegółowo rejestrowane.
Dzięki ciężarowi własnemu płyty i piankowemu uszczelnieniu, cały proces izolacji przebiega bez generowania zapylenia, natomiast solidna stalowa konstrukcja zapewnia wytrzymałość i niezawodność wymaganą w codziennym użytkowaniu.
Płyta EP800 obsługiwana jest za pomocą ekranu dotykowego. Dysze wdmuchujące można aktywować lub dezaktywować indywidualnie, pozwalając na wypełnienie materiałem izolacyjnym elementów o dowolnej geometrii.
Dzięki zastosowaniu tej technologii firmy produkcyjne zyskują na kilku płaszczyznach:
1. Odnoszą ogólne korzyści płynące ze stosowania granulatów izolacji – redukcja mostków termicznych, możliwość wykonania izolacji o różnych grubościach, brak strat materiału na odpadach.
2. Zyskują elastyczność pracy z różnymi materiałami izolacyjnymi, w tym m.in. z wełną celulozową, drzewną, szklaną lub skalną.
3. Poprzez większą automatyzację procesu, skracają czas wykonywania izolacji oraz minimalizują liczbę osób potrzebnych do wykonania izolacji.
4. Dzięki ograniczeniu błędu ludzkiego, zwiększają powtarzalność zużycia materiału nadając produktom przemysłową jakość.
5. Optymalny nacisk płyty do izolowanego elementu pozwala na uzyskanie czystej i bezpyłowej pracy.